Kurumsal kimlik firmanızın kurumunuzun veya işletmenizin kendine has ve özgü olarak diğerlerinden ayıran kimliğidir. İşletmenizin kurumsal kimliği müşterilere karşı saygınlık ve güvenilirlik kazandırır. Sağlam oluşmuş bir kurumsal kimlik diğerlerine göre önde olmanızı ve prestij kazanmanızı sağlayacaktır. Bundan dolayı kurumsal kimlik hazırlanırken profesyonelce çalışılmalı ve bilir kişilerden destek alınmalıdır.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşur

Kurumsal kimlik oluşturulurken her detayına ayrı ayrı özen gösterilip profesyonel bir şekilde ilerlenmelidir. Tüm aşamalar ayrı ayrı düzenli bir şekilde hazırlanması gerekir. Bunları ayrı ayrı bakacak olursak

Kurum İsmi

İlk olarak marka veya kurum ismi seçmeniz gerekmektedir. Bunu seçerken dikkat etmeniz gerekenler diğer kuruluşlardan farklı akılda kalıcı logoyla uyumlu olacak şekilde ve okunuşu da kolay olmalıdır. Herkes sizi o isimle bileceği için en önemli hususlardan biridir.

Logo tasarımı

Kurumsal kimlik oluşturulurken önemli unsurlardan biri logo tasarımlarıdır. Logoya kurumun kimliğini görsel olarak yansıtmaktadır. Etkili bir logo hazırlamak için iyi grafik tasarımcılarıyla çalışmak çok önemlidir. İnsanlar logoya baktığında markayı kafasında çağrıştırmalıdır.

Slogan Oluşturma

Sloganlar genellikle akılda kalıcı olmalarıyla bilinirler. Bu yüzden kafiyeli ve kulağa hoş gelen bir şeyler bulmak size katkı sağlar. Fakat sadece bu yetmez markanın içeriğini de anımsatması gerekir.

OMO SLOGAN

Kurumsal Kimliği Kapsayan Ögeler

-logo

-afiş

-reklam panosu

-kartvizit

-sertifika

-faks kağıdı

-fatura

-kaşe

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Tasarım Süreci

İlk aşamada bir plan dahilinde tüm aşamalar ve yapılacak işlemler belirlenip onaylanmasıdır. Bunları önceden düşünüp hazırlamak ileriki aşamalar için kolaylık sağlamaktadır.

Zamanlama Aşaması

Tasarımlar oluşturulurken belli bir zaman dilimi içinde bitirmeyi sağlamak hedeflenir. Bir diğer koşul ise günümüz çağına ayak uydurması ve beklentileri karşılamayı sağlamasıdır.

Sunum Aşaması

Bu aşamada tasarımcılar tarafından hazırlanan sunumlar kuruluşa sunulur. Detaylı bir şekilde incelenip tartışılır ve onay alma beklenilir.

Düzeltme Aşaması

Sunumlar bittikten sonra firma tasarımla ilgili değişiklikler isteyebilir veya düzeltilmesi gereken bir şey varsa onları belirtebilir. Tasarımcılar da ona göre tekrar eksikleri düzeltirler.

Yayınlanma Aşaması

Tasarım onaylandıktan sonra basılma ve yayınlanma aşamasına geçilir. Zamanlama doğru olarak planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Kurumsal Firma Örnekleri

Apple

Apple logosunda ısırılmış elma görürüz. Bu herkesin aklına Apple markasını kazımıştır. Gerçek anlamda ısırılmış bir elma görünce insanların aklına iphone gelmesi gibi örnekler olağandır.

APPLE

Lacoste

Lacoste markasının logosunda bir timsah bulunur. Bundan dolayı Lacoste timsahla özdeşmiştir. İnsanlar yine timsah simgesi veya amblemi gördüğünde kafalarında Lacoste markası çağrışmaktadır.

LACOSTE

Bu örnekler tabi ki kendini kanıtlamış ve bilinir markalarla ilgilidir. Ama yaptıkları bu tasarımlar sayesinde başarılarını görsel hafızayı da içine katarak daha fazla arttırmaktadırlar.

Kurumsal kimlik logo afiş web sitesi oluşturmayla ilgili yardım almak için crewmedya sitesini ziyaret edebilirsiniz.