Evergreen tanımını yapmak gerekirse hiçbir zaman sona ermeyen kalıcı olarak devam eden içeriklerdir diyebiliriz. Dönemsel olmayan her zaman ihtiyaç duyulan temel, sürekli olan içerik ve bilgiler olarak da nitelendirilebilir.

Evergreen içerikler kalıcı olduğu ve sık olarak arandığı için web tarayıcılarında üst sıralarda olurlar. Bundan dolayı da görüntülenmeleri daha yüksek olmaktadır.

Evergreen Olan Ve Olmayan İçerikler

Evergreen olan içerikler

-yapay zeka

-yemek tarifleri

proje yönetimi

-para kazanma

-kilo almak

-ilişkiler

-kişisel gelişim

Bu konular hayat boyu devam eden ve önemli konular oldukları için evergreen içerik olarak örnek gösterilebilir. Bu tarz konular her zaman taze kalır ve insanlar daha çok ilgi gösterir

Evergreen olmayan içerikler

-geçici istatistikler
-özel günler
-trend olan paylaşımlar
-ekonomi ve siyasal olaylar
Bu konular geçici bir dönemi kapsadığı için ve bir süre sonra sona erdikleri için evergreen içeriklerine örnek gösterilmezler.

EVERGREEN

Evergreen İçerik Nasıl Olmalı

Evergreen içerik hazırlarken öncellikle hedef kitleyi belirlemek ve bilmek gerekir. Bu doğrultuda hedef kitlenize ve herkesin anlayacağı şekilde yalın bir anlatım olması gerekmektedir. Çünkü insanlar kafası karışmadan daha kolay şekilde anlamak ve öğrenmek isterler bu yüzden en sade şekilde hazırlanmalıdır.
Hazırlanan içerik herkes tarafından anlaşılması gerektiği için kapsamlı ve detaylı bir çalışma yapılması gerekmektedir. Hiç bilmeyen biri bile baktığına genel olarak her hatlarıyla öğrenmeli ve kafasında soru kalmamasını sağlamak gerekir. Bir diğer hususlardan biri de içeriklerin örneklendirilmesi ve maddeler halinde tane tane yazılarak daha kolay anlaşılmasını sağlamaktır. Bu sayede sadece uzun paragraflarla kalmayıp görsel açıdan da kolay okunur olabilmesi önemlidir. Örnekler ise verdiğiniz bilgileri pekiştirme adına her zaman büyük önem ve arz eder.
Evergreen içeriklerin avantajı temel ve kalıcı içerikler olduğu için çok aranmalarıdır. İçerik üretirken bir araştırma yapıp en çok aranan merak edilen ilgi duyulan konuları bulup o konular hakkında çalışmalar yapmak daha ön planda olmanızı sağlayacaktır.
Evergreen bir içerik hazırlarken örneğin bir konu hakkında bilgiler vereceksiniz ve bunları sırasıyla yazacaksınız diyelim. Bunu yaparken araştırma yapıp insanların o konuda en çok hangi bilgileri merak ettiklerini bulup o bilgileri başa yazmak size bir avantaj sağlayabilir.
İçerik üretirken her ne kadar evergreen içerik olsa da bazı küçük değişimler yaşanabilmektedir. Örneğin bir gofretin içindekiler kısmındaki gramajlarını yazdığınızı düşünürsek o gramajlarda ufak çaplı bir değişim olduğunda bu bilgileri güncellemeniz gerekebilmektedir.

Evergreen Faydaları

Diğer bir önemli konu da SEO ile uyum. Ne kadar SEO’yla uyumlu olursa o kadar çok web taramalarında üst sıralarda çıkması artacaktır. Bu yüzden anahtar kelimeler önem arz eder.

Bir diğer faydalarından biri de evegreen içerikler insanların bilinçlenmesini bilgi sahibi olmasını öğrenmesini sağlamaktadır. Ayrıca bazı markalar için tanıtım sağlama gibi olanakları da vardır. Son bir husus ise evergreen içerikler en çok aranan siteler oldukları için sitenizin fazla ziyaret almasını sağlayabilir.