Günümüzde artık sosyal medya mecraları markalar için çok önemli bir hale gelmiştir. Birçok marka reklamlarını sosyal medya üzerinden yapmaktadır. Fakat sosyal mecralar birden fazla olduğu için hepsinin ayrı bir takipçi topluluğu vardır. Hedef kitlenizi belirleyip buna göre tercihler yapmanız gerekmektedir.

Sosyal medya kullanım oranlarına bakacak olursak

SOSYAL MEDYA

Sırasıyla Sosyal Medyalar

Facebook

Facebook’un en büyük avantajlarından biri uzun yıllardır kullanılıyor olmasıdır. Çok fazla kullanıcısı olduğu için B2C firmalar ve B2B firmalar faaliyetlerini göstermektedir.

Dünya genelinde yaş ortalaması 22-42 yaş ortalaması olsa da türkiye genelinde yaşlı kullanıcısı daha fazladır. Bu yüzden facebook ile ilgili bir reklam çalışması yapacak iseniz hedef kitlenizin yaşlılar olması daha faydalı olacaktır.

Facebook’da video, canlı yayın, yazım paylaşımı gibi bir çok imkan bulunmaktadır.

Twitter

Twitter’da B2C markalar B2B markalara göre daha aktiftir. Kullanıcı sayısı da oldukça yüksektir. Müşteriyle iletişime geçmek içinde uygun bir platform olduğu söylenebilir.

Twitterdaki hashtagler sayesinde gündemdeki ve trend olan şeylerin reklam ve haberlini yapmak olağandır.

İnstagram

İnstagramı da genelde B2C markalar tercih etmektedir. İnstagram görsel paylaşma platformu açısından bir numaradır. Sosyal medyalar arasında reklam açısından en çok tercih edilen instagram görselleri etiket ile paylaşma ve story paylaşım avantajı çok büyüktür. İnstagram’ı daha çok moda, e-ticaret, araç, aksesuar, emlak, spor, turizm gibi sektörler tercih eder. Ayrıca instagram’da çoğu marka influencer dediğimiz kişiler üzerinden reklamlarını yapmaktadır. İnstagram üzerinden en çok kullanılan reklamlardan biri de sponsorlu reklam vermektir. İnstagrama verilen belli bir ücret karşılığında reklam verenler kendi paylaşımlarını insanların post veya story aralarında gözükmesini sağlamaktadır.

İnstagram yaş olarak daha genç kitlelere hitap etmektedir. Bundan dolayı markalar daha çok genç kuşağa göre reklamlar vermektedir.

INSTA REKLAM

Linkedin

Linkedin’i genel olarak B2B firmaları tercih etmektedir. Linkedin daha çok iş sektöründekilerin kullandığı bir platformdur. Yoğun olan sektörler finans bilim bilişim hukuk pazarlama tasarım lojistik vb.dir.

Linkedin avantajı daha resmi olduğu için reklam verenler için ayrı bir fırsat sunmaktadır. Sektörünüz üzere bir sürü paylaşım yapma imkanınız vardır.

Youtube

Youtube dünya genelindeki en büyük video ağıdır. Bu açıdan çok büyük bir platform olarak gösterilir. Youtube üzerinden reklam vermeniz demek hemen her kitleye ulaşmanız demektir aynı zamanda. Markanızla ilgili birçok etkileyici ve yaratıcı video içerikleriyle paylaşımlar yapabilirsiniz. Youtube’de sahip olduğunuz kanal sayesinde birçok paylaşım yapıp abonelere sahip olabilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz paylaşımlarınızdan haberdar olur ve etkileşiminiz artar.

SOSYAL MEDYA REKLAM

Genel anlamıyla sosyal medya markanız için reklam verme açısından çok önemlidir. Her sosyal medyanın da kendine göre avantajları bulunmaktadır.

Sosyal medya yönetimiyle ilgili bilgi sahibi olmak için crewmedyanın sosyal medya yönetim kısmını inceleyebilirsiniz.