Türkçe anlamı etkileyici pazarlama olan, günümüzün en popüler pazarlama türlerinden biri Influencer Marketing, sosyal medyada yüksek takipçiye sahip olan insanların bir başka deyişle Influencer’ların sosyal medya hesaplarından yaptıkları ürün veya hizmet tanıtımları, reklamlarıdır.

Influencer Marketing çalışmaları ile amaç, takipçilerinin üzerinde belli bir otoriteye ve güce sahip olan Influencer’ların, takipçilerinin satın alma davranışlarını olumlu bir şekilde etkilemesini sağlamaktır. Bir bakıma takipçiler Influencer’ları bilirkişi olarak görür bu sebeple de etkilenirler.

Influencer’ların yani internet ünlülerinin, büyüklük derecesi değişiklik gösterse de sadık, belirli bir kitleleri olur ve sahip oldukları bu kitle üzerinde de bir güven bağı oluşur. Diğer dijital pazarlama yöntemleri arasında daha etkileyici ve de daha ön planda olmasının bir sebebi oluşturdukları bu güvendir. Bir bakıma internet ünlüleri takipçilerinin dijital arkadaşı olurlar, bir ürünün ya da bir hizmetin arkadaşlarının onayından geçmesinden de doğal olarak iyi yönde etkilenirler.

INFLUENCER MARKETING

Influencer Marketing Avantajları

Satın Alma Kararlarını Etkileme!

Influencer çalışmalarının en büyük avantajlarından biri satın alma kararlarını etkilemedir. Sosyal etkiye sahip insanların bir ürünü ya da bir hizmeti desteklemesi, ona güvenen takipçileri için bir sosyal kanıt niteliği taşır, doğal olarak satın alma kararlarını doğrudan olumlu etkiler.

Belirli Hedef Kitle!

Influencer’lar belirli ve sadık bir kitleye sahiplerdir, belirli bir hedef kitleye ulaşmak için en ideal dijital pazarlama doğru yapılan bir Influencer Marketing çalışmasıdır, istenilen hedef kitleye kısa sürede ulaşılmasını sağlar.

INFLUENCER MARKETING AVANTAJLARI

Hedef Kitle Genişletme!

Marketing çalışması aynı zamanda belirlenen hedef kitle dışında daha önce ulaşamadığınız ya da ulaşmaya çabalamadığınız kitlere de kolaylıkla ulaşarak fikirlerini değiştirmesini sağlama avantajı sunar.

Bilinirliği Artırır!

Yüksek takipçiye sahip olan insanlar ile çalışmalara başladığınızda doğal olarak marka ve ürünlerinizin bilinirliğini de artırma avantajınız olur.

Her Sektöre Uygun!

Marketing çalışmaları yapmanız için belli bir sektörden olmanıza gerek yoktur. Hangi sektörden olursanız olun markanızı yeni nesli dijital pazarlama türü olan Influencer Marketing ile çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Reklamlarınız Kısıtlanmaz!

Marketing çalışmaları hesaplardan organik paylaşımlar ile yapılır, Adblocker gibi yazılımlara takılamayacağından reklamlarınızda herhangi bir kısıtlanma şansı da olmaz. Reklamlarınızın görüntülenme sayısında da bir düşüş yaşanmama avantajına sahip olursunuz.

Ölçülebilirlik!

Marketing çalışmalarının katılım oranlarını, görüntüleme ve beğenme sayılarını görebilme gibi bir olanağa sahip olmasıyla başarı kolaylıkla ölçülebilir hale geliyor. Bunların yanında çok fazla tercih edilen, her bir Incluencer’a özel olarak verilen indirim kodlarıyla da satın alımları kolaylıkla takip edebilme, ölçebilme avantajınız vardır.

ÖLÇÜLEBILIRLIK

Düşük Maliyet!

Marketing çalışmalarının avantajlarından biri de daha düşük maliyettir. Genel olarak geleneksel pazarlamaya göre daha uygun maliyetlere sahiptir. Aynı zamanda tüketiciler üzerinde daha çok etkisi vardır.

Marka için Önemi

Marketing çalışmaları ile bir marka ulaşmak istediği kitlesi üzerinde diğer pazarlama türlerine kıyasla daha samimi ve daha cana yakın bir iletişim kuruyor. Üstüne de internet ünlüsü tarafından deneyimlenmiş ve memnun kalınmış bir ürün, bir hizmet tüketicide güven uyandırıyor. Yarattı bu etki ile kısa sürede birçok devamlı müşteri elde edilebiliyor, bu da zaten önemini gösteriyor.

INFLUENCER MARKETING ÖNEMI

Influencer Marketing Platformları

Influencer Marketing, çoğunlukla Instagram, Twitter, YouTube, TikTok ve canlı yayın platformları gibi sosyal medya kanallarından yapılan, medya dünyasının en güçlü dijital pazarlama araçlarından biridir.

İstenilen hedef kitleye ulaşabilmek için en uygun internet ünlüsünü ve en uygun platformu seçmek önemli bir faktördür. Her bir platform cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, ilgi alanı gibi özelliklere bağlı olarak değişen kullanıcılara sahiptir. Doğru hedef kitle için doğru platform seçimi yapılmadığı zaman çalışmalarınızdan iyi bir dönüşüm elde edemezsiniz.

INFLUENCER MARKETING PLATFORMLAR
E-TICARET IÇIN INFLUENCER MARKETING

E-Ticaret için Influencer Marketing

Günümüzün teknoloji dünyası ile ticarette elektronik ortama taşınarak E-ticaret kavramı hayatımıza girdi. E-ticaret sektörüne girmek için pek çok zorlu aşamadan geçmek gerekir, bu aşamaları kolaylıkla geçmek için en çok tercih edilen ise E-TİCARET PAKETLERİ’dir. Çok fazla ilgi gören E-ticarete hazır paketler ile kolaylıkla girilebilir, fakat e-ticaret dünyasının rekabet oranının çok yoğun olmasından dolayı girmek yeterli olmuyor.

Bu rekabette öne çıkabilmek, rakiplerini elemek için markaların ilk tercihi en etkili pazarlama yönetimi olan Influencer Marketing’e yönelmek oluyor. Bu yönelimin en büyük sebebi ise tüketicilerin büyük bir çoğunluğu yeni bir marka keşfetmek istediği zaman, bu keşfi sosyal medya hesaplarından, genellikle de sosyal kanıt niteliği taşıdığı için tanınmış insanlar üzerinden yapmalarıdır.

E-TICARET IÇIN INFLUENCER MARKETING

E-ticarette internet ünlüsü ile reklam veren markalar, yapılan birçok araştırmaya göre deneyim odaklı tavsiye edildiğinden tüketiciler daha fazla güveniyor ve doğal olarak daha çok dönüşüm alınıyor. E-ticaret için Influencer Marketing iyi bir yatırım demektir.

Crew Medya ile Influencer Marketing!

Yeni neslin dijital pazarlama ajansı Crew Medya olarak dijital pazarlama alanında ki ileri görüşlülüğümüz, edindiğimiz tecrübe ve profesyonel ekibimiz ile beraber sizin için özel stratejiler, planlı çalışmalar uygulayarak size en iyi hizmeti sunacağımızdan eminiz. Doğru yürütülen bir INFLUENCER MARKETİNG çalışmasına sahip olmak için bize ulaşın ve sizi daha fazla bilgilendirelim.

CREW MEDYA ILE INFLUENCER MARKETING!​