Search Engine Marketing teriminin kısaltması olarak pek çok yerde karşımıza çıkan ve Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, web sitelerinin arama motorları karşısındaki değerini ve bilinirliğini arttırmak için sağlanan çalışmaların bir bütünüdür.

Kapsamlı Arama Motoru Optimizasyonu birçok kriteri ve de pek çok aşaması vardır, uygun bir hale getirilmesi uzun bir süreçtir. Fakat uzun vadede güzel ve kalıcı geri dönüşler almanızı sağlar.

SEO NE SAĞLAR?

SEO’nun amacı bir web sitesinin değerini ve trafiğini artırmak, Google, Yandex, gibi diğer tüm arama motorlarında ilk sıralarda ürününüzün ya da hizmetinizin organik olarak görünürlük almasını sağlamaktır. Seçilen odak anahtar kelimeler ile birlikte web siteniz organik trafik, yani ücretsiz trafik ile potansiyel müşterilere ulaşır ve Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarıyla iyi bir yatırıma sahip olursunuz.

SEO

SEO NEDEN GEREKLİ?

Bir web sitesinin trafiğinin yüksek olması, çok fazla ziyaretçi alması önemlidir. Fakat asıl önemli olan ziyaretçilerin nitelikli ziyaretçi olup olmadığıdır. Nitelikli ziyaretçiye ulaşmanın en hızlı yolu, Arama Motoru Optimizasyonu ile odak anahtar kelimeler belirlemek ve arama motorlarında belirlenen kelimelere bağlı olarak üst sıralara çıkmaktır. Bu sayede daha fazla tıklanma alan üst sayfalara yükselirken web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar da potansiyel müşteriler olur.

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan arama motorlarına hava durumunu, borsayı, satın alınacak ürünü, maç sonuçlarını kısaca akla gelebilecek her detayı soruyoruz, sosyal medya ile kıyaslama yapıldığında bile arama motorlarına yapılan sorguların neredeyse 10 kat daha fazla olduğu görülmektedir. Bunlar düşünüldüğünde SEO çalışmalarını en iyi faydası ücretsiz bir şekilde üst sıralarda olmak denebilir.

Stratejileri ile yaşayan dijital pazarlama uzmanları için en önem verdikleri Arama Motoru Optimizasyonu iyileştirme çalışmalarıdır. Bu çalışmaların bel kemiği olmasının pek çok sebebinden biri ise ölçüm yapılabilmesi, bir hedef koyabilir ve hedefin ne durumda olduğunu, gerçekleşip gerçekleşmediğini kolayca kontrol edilebilir.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları yaparak net bir şekilde;

 • Hangi arama sorguları ile tıklanma alınıp alınmadığı,
 • Tıklandıktan sonra sayfada ne kadar süre durulduğuna,
 • Web sitenizde hangi sayfalarda gezdiği,
 • Bir form var ise doldurulup doldurulmadığı,
 • Sepete atılıp geri çıkarıldığını,
 • Sepete atılıp satın alındığını, gibi birçok bilgiye ulaşırsınız.
SEO NEDEN GEREKLI

SEO AVANTAJLARI

Marka Bilinirliği!

SEO çalışmalarıyla kullanıcıların karşısına daha fazla çıkarak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda, web sitenizin içeriğinin özgün olması ve sürekli yeni içerik eklenmesi marka bilinirliğinizi artırmasına büyük fayda sağlar.

Organik Trafik!

İyileştirme çalışmaları ile web sitenize kaliteli ve daha kalıcı bir organik trafik çekerek bir ücret ödemeden geri dönüşüme sahip olur, potansiyel müşterilerinizin gözünde daha güvenilir bir site olarak gözükürsünüz.

Rekabet Üstünlüğü!

Arama Motoru Optimizasyonu sayesinde kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde erişebilir olursunuz, bu da sürdürebilirliğinizi korur ve rekabet üstünlüğü sağlar. Arama motorunda üst sayfalarda yer almak hem trafiğinizi artırır hem de büyük bir rekabet avantajına sahip olursunuz.

Kaliteli ve Özgün İçerik!

SEO iyileştirme çalışmaların da en önemli ayrıntılardan biri de kaliteli ve özgün içeriğe sahip olmaktır. Bu içeriklere sahip olmanın bir avantajı da ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun kalması demektir.

Yatırım Avantajı!

Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı SEO, yüksek bütçeli reklam çalışmalarına göre daha ekonomik bir hamledir. Arama Motoru Optimizasyonu ile web siteniz uzun bir süreçten geçtikten sonra yüksek karlılık sağladığını görebilirsiniz.

Güvenirlik Avantajı!

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları ile web siteniz üst sayfalar da reklamsız yükselir. Böylelikle potansiyel müşterilerinizin ürünlerinize, hizmetlerinize olan güvenirliği artar ve düzenli bir kullanıcıya sahip olabilme olasılığınız oluşur.

Yeni Hedef Kitle!

İyileştirme çalışmalarını yürütürken arama sorgusuna yanıt verecek şekilde içerikler oluşturduğunuz zaman yeni hedef kitlelere ulaşma ihtimaline de sahip olursunuz.

Reklam Bütçenizi Düşünür!

Maliyet düşürmenin tekniklerinden biri de iyileştirme çalışmalarıdır. Düzenli olarak sadece reklam vererek, kullanıcıların güvenini kazanmadan yüksek maliyetlere sahip olursunuz. Verilen reklamlarınız SEO Danışmanlık Hizmeti ile desteklendiği zaman hem bütçeniz düşer hem de organik trafiğe sahip olarak tasarruf edebilirsiniz.

SEO ANAHTAR KELIME

ANAHTAR KELİMELERİN ÖNEMİ

Anahtar kelimeler SEO’nun olmazsa olmazlarıdır. Doğru anahtar kelimeleri seçmek için potansiyel müşterilerinizin arama motoruna ne tür aramalar yapabileceğine iyi karar vermek gerekir. Arama motorunda görünür olmak için spesifik anahtar kelimeler tercih edilmeli. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin içeriğiniz ile alaka düzeyi, ne kadar sıklıkla kullanıldığı ve rekabetin ne durumda olduğuna da çok dikkat edilmelidir. Özellikle belirtilen bu 3 durum göz önüne alınarak seçilmelidir

İKİ FARKLI ÇALIŞMA İLE SEO

(SİTE İÇİ VE SİTE DIŞ)

Başarılı bir SEO çalışması için iki farklı alanda çalışılması gereklidir. Pek çok web sitesi iyileştirme çalışmalarını yanlış bir şekilde ilerletiyor ve istedikleri sonuçlara ulaşamıyorlar. Yanlış ilerletmelerinin bir sebebi de hızlı sonuç almak istemeleri. Fakat Arama Motoru Optimizasyonu  çalışmaları için büyük resme odaklanarak uzun vadeli bir çalışma yapılması gereklidir.

İyileştirme çalışmalarının Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olarak iki farklı yönü vardır.  Kısaca Site İçi çalışmalar içerikler, kelimeler, yapısal unsurlar ve teknik durumlar ile ilgilidir. Site Dışı çalışmaları ise daha çok marka bilinirliği, sosyal medya linkleri, backlinkler ve otorite sahibi sinyaller ile ilgilidir

ON PAGE SEO AND OFF PAGE SEO
SEO SITE ICI

SİTE İÇİ SEO

Site içi (On Page SEO) da genel olarak optimize edilen çalışmalar sitenin içeriği, başlık etiketleri, bağlantılardır, kısaca web sitenin içeriğinin optimize edilmesidir. Site içi için yapılan optimizelerin her bir sayfa için özgün bir içerik, benzersiz bir başlık ve de benzersiz bir açıklamadan oluşması gereklidir.

 Site içi SEO da öncelikli olarak yapılması gereken bazı faktörler;

 • Web sitenizin içeriğinin kendine has ve sektörle alakalı içerikler olmalı,
 • Başlık etiketlerinin H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklinde kullanılmalı,
 • Her bir sayfa da özgün başlık ve açıklama olmalı,
 • İçeriğinizin içinde aşırıya kaçılmadan iç bağlantı verilmeli,
 • Mobil’e uyumlu bir web sitesi olmalı,
 • Web siteniz yavaş açılmamalı,
 • İçeriğiniz yeteri kadar görsel ve video içermeli,
 • Görsellerin alt etiketine dikkat edilmeli,
 • Odak anahtar kelimeler seçilmeli,
 • URL adresinizin yapısı basit olmalı. 

SİTE DIŞI SEO

Site Dışı (Off Page SEO) genel anlamıyla web sitenin performansını daha da arttırmak adına dışarıdan desteklenmesidir. Başka bir ifade ile arama motorlarının web sitesine güvenmesi adına yapılan çalışmalardır. Site Dışı çalışmalarını hedef kitlenizin olduğu kanalları seçerek yapılması gerekir. Başarılı bir Arama Motoru Optimizasyonu için Site İçi bittikten sonra Site Dışı’nın stratejileri belirlenip desteklenmelidir.

Site Dışı SEO için yapılması gereken bazı faktörler;

 • Bağlantı yani BACKLİNK verilmesi,
 • Sosyal medyada reklam verilmesi,
 • Google’da reklam verilmesi,
 • Tüm sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların belli bir stratejisi olması,
 • YouTube reklamlarının verilmesi.
SEO BACKLINK

BACKLİNK VERMENİN ÖNEMİ

Arama Motoru Optimizasyonu için BACKLİNK, CV’de belirtilen referanslar ile aynıdır. Yani, yeni bir işe girildiği zaman işe alan firma, CV de belirtilen referansları inceler ve daha sonrasın da ararlar. Amaç alacakları kişiden emin olmak ve memnun kalınmış mı öğrenmektir. BACKLİNK mantığı da aynı şekildedir, arama motoru üst sayfaları belirlerken BACKLİNK yani geri bağlantı sayılarına kullanıcı memnuniyeti adına dikkat ediyor ve bu şekilde de web sitesinden emin oluyor.

SEO BACKLINK WORK

NEDEN PROFESYONEL SEO AJANSLARI TERCİH EDİLMELİ?

SEO iyileştirme çalışmaları ayrıntılı, dikkatli bir şekilde yürütülmesi gereken uzun vadeli bir süreçtir. Bu alanda profesyonel değilseniz pek çok hata yapabilir ve web sitenizin arama motorunda olumsuz yönde etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Arama motoru web sitenize güvenmez ise üst sayfalara çıkmanız imkansız bir duruma gelir.

Profesyonel Ajanslar ile çalışılmadığı zaman;

 • Hedef kitleye uygun olmayan içerik oluşturma,
 • Hedef kitleye ve içeriğe uymayan anahtar kelime seçimi,
 • Belirli bir stratejide ilerlememe,
 • İçeriklerin özgün olmaması,
 • Başlık etiketi gibi detayları kullanmama,
 • Mobil ile uyumsuz bir web sitesine sahip olma,
 • Değersiz ve gereksiz BACKLİNK verme gibi pek çok hata yapılabiliyor.

Arama Motoru Optimizasyonu için bir profesyonel ile çalışıldığı zaman hedef kitlenize uygun anahtar kelimeler ve hedef kitlenize uygun kaliteli, özgün içerik çalışmaları optimize edilir. Bunların yanında bir SEO uzmanı, tüm detaylara hakim olduğundan web sitenize uygun stratejilerini belirleyerek çalışmalarına başlar ve hatasız bir şekilde çalışmanızı yürütür. Uzun bir sürecin ardından olumlu sonuçlar almanızı sağlar. Profesyonel dokunuşlar Arama Motoru Optimizasyonu için çok büyük önem taşımaktadır.

Dijital Pazarlama Ajansı Crew Medya olarak SEO alanında uyguladığımız özel stratejiler ve birçok kez başarıları ile kendilerini kanıtlayan uzman ekibimizin planlı çalışmaları ile kurumsal ve bireysel firmalara Profesyonel SEO DANIŞMANLIK HİZMETİ sunuyoruz.

PROFESYONEL SEO AJANSLARI