2000 yılından beri faaliyette olan ve 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Google ADS, Google arama ağı ve Youtube gibi mecraların hemen hemen hepsinde hizmet, ürün tanıtımını sağlayan bir dijital pazarlama aracıdır.

Günümüzde kullanıcılar satın alacakları ürünlerden nerede yemek yiyeceklerine kadar her detayı Google da ararlar, Google ADS ise gelişen teknolojiden yararlanarak reklamınızı potansiyel müşterilerinizin karşılarına çıkarmasını sağlar. Google ADS’nin internet aracılığı ile verilen reklamlar arasında en çok bütçenin kullanıldığı dijital kanallardan birisinin olmasının bir sebebi de bütçenizi kendinize göre özelleştirebiliyor olmanız. Kendi belirlediğiniz bütçe, hedef kitle, coğrafi alan gibi birçok detay ile birlikte istediğiniz zaman reklamlarınızı başlatabilir ve durdurabilirsiniz.

ADSIZ TASARIM 1

 AVANTAJLARI

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte geleneksel pazarlama yerine herkesin öncelikli tercihi dijital pazarlamadan yana oluyor. Google ise bu pazarın yüzde 90’nından fazlasını oluşturmaktadır ve ADS üzerinden reklam vermenin sayısız avantajı var diyebiliriz. Bu avantajlardan bazıları;

 • Bilinirlik Sağlar!

Google aramaları ile yeni potansiyel müşterilerin sizi keşfetmesini sağlayarak web sitenizin trafiğini yükseltebilir, milyonlarca insana ulaşabilirsiniz.

 • Belirli Hedef Kitle!

Hedef ve sonuç odaklı reklamlardır, reklamınıza göre bir hedef kitle belirler ve belirlediği kitleye direkt reklam çalışması yapılmasını sağlar. Bu sayede satışa yönelik reklam yapabilirsiniz.

 • Kontrollü Maliyet!

Google ADS ile reklam maliyetleriniz tamamen sizin elinizdedir. Belirlediğiniz bütçe ile kendinize bir limit koyabilir ve limiti istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu sayede kolaylıkla bütçe takibi yapabilirsiniz.

 • Düşük Maliyet!

Google ADS, istediğiniz miktar üzerinde reklam verme özelliği ile hem küçük hem de büyük ölçekli şirketlerin reklam yapabilmesini sağlıyor.

 • Zamana Karar Verme!

Yayınladığınız reklamın internette aranma saatleri fazla değişiklik gösteriyor ise bu saatlere karar verebilir, belirlediğiniz saatlerde reklamınızın yayınlamasını sağlayarak tıklanma oranını arttırabilirsiniz.

 • Coğrafi Bölgeye Karar Verme!

Zaman kadar reklamın yayınlanacağı coğrafi bölgede büyük önem taşır. Her bölgede reklamınız yayınlamak yerine reklamınız sizin belirlediğiniz bölgelerde yayınlanabilir. Bu sayede belirlediğiniz bölgeye yönelik reklam yapma avantajına sahip olursunuz.

 • Raporlama!

Google ADS ile reklamlarınızdaki anahtar kelimelerin aranma oranları gibi detayları raporlayarak gözlemleyebilirsiniz.

ADSIZ TASARIM 3

GOOGLE ADS MALİYETİ NEDİR ?

Google ADS, yayınlayacağınız reklam için bütçenizi tamamen size bırakıyor, aylık ya da günlük bütçe sınırı ile siz karar veriyorsunuz. Bu bütçe birkaç yüz TL de olabilir binlerce TL de. Reklamınızın gösterilmesinden bir ücret alınmaz ancak kullanıcılar reklamınıza tıklar ise sizden bir ücret kesilir. Kesilen ücret ise tıklanma başına maliyet (TBM) ile hesaplanır ve TBM açık artırma modelleri ile çalışmaktadır. Her arama sorgusu, her anahtar kelime için ayrı bir açık artırma yapılır. Anlık olarak açık arttırmanın içinde olan reklam verenler, sıralama puanına göre arama sonuçlarında listelenirler. Reklam sıralama puanı ise seçtiğiniz anahtar kelimelere verdiğiniz tıklama başına maliyet (TBM) teklifi ve kalite puanınız ile belirlenir.

ADSIZ TASARIM 2

 ANAHTAR KELİME VE TBM

Anahtar kelimeler ile kullanıcıların arama sorgusuna ne yazdıklarında çıkmak istediğinizi seçersiniz. Tıklama başına maliyet teklifi ise tıklandığınızda ödemek istediğiniz en yüksek tutarı belirlemenize yardımcı olur. Tabi bu her zaman en yüksek tutarı ödemeniz gerektiği anlamına gelmemektedir.

RESIM4

 KALİTE PUANI NEDİR ?

Google, reklamlarınızın kalitesini değerlendirmek amacı ile her bir anahtar kelimenize 1’den 10’a kadar sayısal bir değer verir ve her bir anahtar kelimeniz için bir kalite puanı oluşturur. Kullandığınız anahtar kelimeyi birçok reklam veren kullanabilir, bu yüzden Google reklamınızın hangi sırada olacağını kalite puanınız ile belirler. Kalite puanınız ne kadar yüksek ise o kadar iyi bir reklam sıralamasına sahip olursunuz, puanınız çok düşük ise reklamınız gösterilmeyebilir.

Anahtar kelimenizin kalite puanının yüksek olması reklam alaka düzeyine bağlıdır. Bu ise anahtar kelimenizin reklamınız ile ne kadar uyum içinde olmasıyla oluşur. Reklamınız her şeyi ile uyum içindeyse yüksek kalite puanına sahip olabilir ve daha az TBM teklifi verseniz bile, reklamınız ilk sıralarda çıkabilir.

KALİTE PUANINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Reklam sıralamanız kalite puanı ile TBM(tıklama başına maliyet)‘nin çarpılması ile belirlenir.

Reklam alaka düzeyi: Google, kullanıcılarına düzgün bir hizmet vermek amacıyla yapılan arama sorguları ile alakalı reklamları kullanıcılarına göstermek istiyor. Reklam alaka düzeyi de anahtar kelimenizin verdiğiniz reklam ile ne kadar uyumlu olduğunu ölçerek kalite puanınıza etki eder.

Beklenen tıklama oranı: Belirlediğiniz anahtar kelime için reklamınız yayınlandığı andan itibaren bir tıklanma olasılığı hesaplanır. Tamamen tahmin üzerinedir. Kalite puanını etkileyen faktörlerden biride beklenen tıklanma oranıdır.

KALİTE PUANI AVANTAJLARI

Kalite puanı düşük bir anahtar kelime, kalite puanı yüksek bir anahtar kelimeye göre daha yüksek tıklama başına maliyete sahip olur. Puanınız çok düşük ise reklam gösterimlerinizde az olabilir ve her arama sorgusunda gösterilmeyebilirsiniz. Fakat, Yüksek kalite puanına sahip anahtar kelimeler ile üst sıralarda yer alma olasılığınız çok yüksektir. Aynı zamanda daha düşük maliyetler ile bu sıralamaya sahip olursunuz.

BAŞLICA GOOGLE ADS MODELLERİ

 • Arama Ağı Reklamları, belirlediğiniz anahtar kelimeler ile yapılan aramalardır.
 • Görüntülü Reklam Ağı, görsel temelli kampanyalardır.
 • Alışveriş Reklamları, arama motorunda bulunan alışveriş sekmesi ile yapılan reklamlardır.
 • Video (YouTube) Reklamları, YouTube aracılığı ile videolarda verilen reklamlardır.

ADSIZ TASARIM 4

 DÖNÜŞÜMLER

Dönüşümler verdiğiniz reklamları size ne sağladığını size ne getirdiğini analiz etmenize yardımcı olur. Bir örnek vermek gerekir ise eğer hizmet sektöründe reklam veriyorsanız telefon araması veya bir form doldurma ile dönüşümleri ölçebilirsiniz. E-ticaret sitesi için reklam veriyor iseniz dönüşümleri satışlar ile ölçebilirsiniz. Bu sayede verdiğiniz reklamın size olumlu veya olumsuz etkilerini görebilirsiniz.

Google ADS dönüşümlerini arttırmak için bazı püf noktalar;

 • Reklamınıza uzantı eklemek dönüşümlerinizi artırabilir.
 • Coğrafi alanı belirleyerek reklamlarınızın yayınlandığı konumu kontrol etmeniz dönüşümlerinizi etkiler.
 • Reklamlarınızı yayınlarken görüntülü reklam ağı kullanarak küresel internet ağında yer alabilirsiniz.
 • Google optimize araçlarını düzenleyerek doğru bir kullanım sayesinde dönüşüm oranlarınızı etkiler.

GOOGLE ADS’DE YAPILAN BAZI UFAK HATALAR

 • Kullanıcıları aradıkları konuyla ilgili sayfaya yönlendirmek yerine doğrudan ana sayfaya yönlendirilmesi.
 • Negatif anahtar kelimelere dikkat edilmemesi.
 • Anahtar kelime planlayıcısını kullanılmaması.
 • Fazladan reklam metinlerinin hazırlanmaması.
 • Reklam uzantısı kullanılmaması.
 • Verilen reklamların mobil için uyumsuz olması.

ADSIZ TASARIM 5

SEO VE GOOGLE ADS

Günümüzde Search Engine Marketing teriminin kısaltması olarak birçok yerde karşımıza çıkan SEO, web sitelerinin arama motorları karşısındaki değerini ve bilinirliğini arttırmak için sağlanan çalışmalar bütünüdür diyebiliriz. SEO ve Google ADS farklı yeteneklere sahip olan kardeşler olarak görebilirsiniz. SEO sabır isteyen, uzun bir süreç sonunda güzel bir sonuç elde edeceğiniz bir yatırımdır. ADS ise bunun tam tersidir, hızlıca reklamınızı yayınlayıp, web sitenize trafik çekmeye başlama olasılığınız vardır. Google ADS, SEO stratejilerinizi belirlemede önemli bir faktördür. Uzun zaman harcadığınız ve sonunda trafik çekmeye başladığınız arama sorgularının size nasıl bir dönüşüm sağlayacağını kısa bir zamanda öğrenebilmenizi sağlar.

SEOADS

SEO Nedir? sorusunun kısaca cevabı, SEO bir web sitesinin değerini ve trafiğini artırmak, Google, Yandex, gibi diğer tüm arama motorlarında ilk sıralarda ürününüzün ya da hizmetinizin organik olarak görünürlük almasını sağlamaktır. Seçilen odak anahtar kelimeler ile birlikte web siteniz organik trafik, yani ücretsiz trafik ile potansiyel müşterilere ulaşır ve Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO çalışmalarıyla iyi bir yatırıma sahip olursunuz.