Günümüzde renklerin etkisi markalar için oldukça önemlidir. Her kurumun kendine has bir logosu ve rengi vardır. Markaların kullandığı renkler kurumun benliğini kişiliğini yansıtmaktadır. Kurumlar logo renklerini seçerken marka kimliklerini yansıtmalarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Renklerin her biri insanların bilincinde bir yere sahiptir ve anlam ifade ederler. Bu yüzden renk seçimi düşünüldüğünden çok daha önemlidir

Renkleri ayrı ayrı incelemek gerekirse

Kırmızı

Kırmızı ana renklerin başında gelmektedir. Kırmızı, aşk, macera, güç, heyecan ve aksiyon gibi unsurları yansıtır. Kırımızı baskın ve etkili bir renktir. Gıda sektöründe sık olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni iştah açıcı özelliği olmasıdır. Otomobil firmaları da sık sık kullanmaktadır.

KIRMIZI LOGO 1

Mavi

Mavi daha çok güven, sadakat, başarı ve huzur gibi kavramları ifade eder. Maviyi deniz, okyanus ve gökyüzüyle bağdaştırabiliriz. Bu nedenlerden dolayı markalar maviyi sıklıkla tercih edebilmektedir.

MAVI LOGO

Yeşil

Yeşil daha çok doğayı, sağlığı, yaşamı ve aynı zamanda parayı da yansıtır. Daha çok bankalar bu rengi kullanır. Çünkü güven verdiğini belirtmek isterler. Ayrıca markalar doğa dostu imajı vermek içinde yeşil rengi kullanabilirler.

YESIL LOGO

Turuncu

Heyecan, mutluluk, coşku gibi ögeleri çağrıştırır. Turuncunun çağrıştırdığı şeyler oyun, oyuncak ve eğlence üzerinedir. Ayrıca turuncu diğer renklere göre farklı sektörlerde yer alan bir renktir buna örnek vermek gerekirse. İNG BANK(bankacılık) Migros(Market) TTNET(İnternet) A TV(Televizyon) SHELL(Benzin İstasyonu) gibi birçok farklı sektörde turuncu logo yer almaktadır.

TURUNCU LOGO

Mor

Mor daha çok zenginlik, lüks, asalet ve ihtişam gibi objeleri yansıtmaktadır. Ayrıca mor insanların beyninde ürkütücü ve gizemli çağrışımlarda yapmaktadır. Moru daha çok eğitim kurumları veya lüks markalar kullanmaktadır.

MOR LOGO

Pembe

Pembe daha çok nezaket, romantizm ve hassaslık gibi objeleri yansıtır. Herkesin bildiği gibi pembe daha çok kadınlara hitap ettiği için kadınlara özel içerik yapanlar pembeyi tercih etmektedir. Özellikle kız çocuklarına özel oyuncak markaları sık sık pembeyi kullanır.

PEMBE LOGO

Siyah/Beyaz

Siyah daha çok güç, özgüven, asalet ve disiplini temsil eder. Beyaz ise saflığı, duruluğu, doğruluğu ve masumiyeti temsil etmektedir.

Siyah ve beyaz genel olarak bir arada kullanılmaktadır. Siyahı ve beyazı daha çok giyim mağazaları kullanmaktadır.

SIYAH BEYAZ LOGO

Renklerle ilgili farklı tarzda yapılan web sitelerini ve logoları incelemek istiyorsanız crew medyanın projeler kısmını incelyebilirisiniz.