Sosyal medya günümüzde insanların 6. duyu organı haline gelmiş bir mecradır. Günümüzde kişiler yediklerini, giydiklerini ve gittikleri yerleri dahi paylaşma gereksinimi duymaktadırlar. Paylaşmanın yanı sıra başka kişilerin ise hayatı nasıl yaşadıklarına bir gün içinde neler yaptıklarını, hangi ürünleri kullandıklarını da merakla incelemektedirler. Bu noktada ise kişiler arası iletişim oldukça aktif ve yoğun olarak gelişmekte ve çoğalmaktadır. İstediğimiz kişiler hakkında hemen bilgi sahibi olmak, her türlü konuda bilgiye anında sahip olmak sosyal medyanın merak duygusunu gideren en önemli avantajlarından biridir.
Diğer avantajları ise zaman avantajı, eğlendirme işlevi ve kendini daha kolay ifade edebilmek olduğunu ekleyebiliriz. Ufacık örneklerden yola çıkarak dahi bu avantajları gözlemleyebiliriz. Örneğin bir habere ulaşmak istiyorsak artık gazete almak için markete gitmemize ve gazete satın almamıza gerek yok. Yatağımızda bile bir kaç dakika içinde dünyanın diğer ucunda neler olduğu haberini sosyal medyadan alabiliriz. Canımız sıkkın olduğunda veya canımız sıkıldığında gülmek için veya vakit geçirip eğlenmek için arkadaşlarımız ile buluşmamıza, sinemeya gitmemize ve para harcamamıza gerek kalmadan sosyal medyadaki eğlenceli içerikleri tüketebilir ruh halimizi hızlı bir şekilde düzeltebilir ve eğlenebiliriz.
Bazı insanların ise yüz yüze iletişimde kendini ifade etmekte zorlandığını söylemek mümkün. Beden dilini kullanmak, ses tonunu ayarlamak, kelimeleri vurgulamak ve yüz yüze iletişim enasında kelimeleri seçmek ve sarf etmek bazı kişiler için oldukça zor olabilmektedir. Bu noktada sosyal medya kendimizi ifade ederken daha rahat olduğumuz bir mecra haline gelmiştir. Düşüncelerimizi ve duygularımızı bazen bir kişiye bazen on binlerce kişiye sosyal medya aracılığı ile iletebiliriz. Tüm bu maddelerin dışında önemli bir avantajından bahsetmemiz gerekirse sosyal medyanın insanlar arasında duygusal bir bağlılığı da oluşturmaktadır. Uzakları yakınlaştırmaktadır. Bunun en büyük örneğini pandemi döneminde sıkça gördük aslında. Bu dönemde sosyal medyanın kıymetini de açıkça görmüş olduk. Covid-19 salgını sebebi ile uzun bir süre tüm dünya eve kapandı. Bu süreçte ise elimizd eolan tek şey sosyal medya hesaplarımızdı. Bazen cok uzun süredir göremediğimiz arkadaşlarımız ile sosyal medya aracılığı ile iletişim kurduk. Hatta bazen sevdiğimiz aile üyelerimizle dahi yan yana gelemedik ve sosyal medya üzerinden iletişim kurmak zorunda kaldık. Sosyalleşmeye ihtiyacımız olduğunda yine sosyal medya üzerindeki online konserler katıldık. Online müzeleri ziyaret ettik. Tüm bunlar aslında hayatımızda sosyal medyanın tek başına bile ne kadar güçlü olduğunu görmemiz için fırsattı.

 

1 E66JFN7XW9S1TUKTJVUGTW

 

Tüm bunların detayında sosyal medya hayatımızda yokken zorluğunu çektiğimiz bazı konuları düşündüğümüzde yine sosyal medyanın avantajları hakkında fikir yürütebiliriz. Örneğin ev ödevimizi yapabilmek için onlarca ansiklopedi araştırmak durumunda kaldığımız günler vardı. Sosyal medya ile bu günler geride kaldı. Artık sosyal medya hesaplarımızdan yaptıgımız 10 dakikalık bir araştırma ile tüm soruların cevaplarını bulabiliyor, bilgilere anında ulaşım sağlayabiliyoruz.
Günümüzde bir diğer avantajı ise sosyal medyanın gelir elde etmek konusunda oldukça etkili bir mecra olması. Sosyal medyada son zamanlarda özellikle e ticaretin gelişmesi ile gelir elde etmek oldukça popüler hale geldi. Artık firmalar kendi resmi sosyal medya hesaplarında ürünlerinin ve kendilerinin reklamını yapabiliyor ve potansiyel müşterileri ile iletişim kurabiliyorlar. Bu iletişimde kendileri hakkında çizmek istedikleri imajı da çizebiliyor ve bilinirliklerini arttırabiliyorlar. Sosyal medya üzerinden gelir elde etmek için illa büyük şirketlere sahip olmak gerekmiyor ayrıca. Bazı küçük ve butik işletmeler bazen ise kişisel hesaplar da sosyal medya üzerinden bir ürün çıkarabiliyor bu ürün veya hizmetin pazarlama çalışmalarını yapabiliyorlar. Bu çalışmalar ile yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaşan büyük, orta yada küçük işletmeler bu satışları gerçekleştirerek gelir elde ediyorlar. Aslında sosyal medyanın son zamanlarda bu kadar ticarete fırsat vermesi ve sosyal mecraları sadece ticari kullanımların temel sebebi de bu gelir kapısının oldukça mantıklı olması. Çünkü geleneksel mecralar ile yapılacak reklam çalışmaları ve pazarlama iletişimi sosyal medya aracılığı ile daha az maliyetli ve daha hızlı olmaktadır. Doğru yapılan bir pazarlama çalışması ve sosyal medya yönetimi ile bir markanın sosyal medya satışları anında patlayabilir ve marka güçlenebilir. Tüm bu avantajlar değerlendirildiğinde sosyal medyanın hayatımızdaki yerinin olmazsa olmaz konumda olduğunu açıkça söyleyebiliriz.