BOUNCE RATE 2

Bounce Rate, sitenize giren bir kişinin sitenizle ilgili hiçbir içeriğe girmeden çıkma oranları olarak tanımlandırılabilir. Sitenize girenlerin sitede kalma oranları hesaplanır ve analiz edilir. Ayrıca sitenize giren biri belli bir süre ilk çıkan sayfadakileri okuyup başka hiçbir yere girmeden de çıkarsa hemen çıkma olarak kabul edilir. Bu yüzden bu kavram sitenizin ne kadar geri dönüş aldığını öğrenmeniz açısından önemlidir. Bu sayede sitedeki eksikler giderilmeye çalışılır.

BOUNCE RATE

Hemen Çıkma Oranı Hesaplama

Hemen Çıkma Oranı hesabı matematiksel olarak hemen çıkanlar/tüm ziyaretçiler olarak hesaplanır. Bulduğumuz sayıyı da 100 ile çarpınca yüzdesini de hesaplamış oluruz.

Hemen çıkma olayını detaylandırmak ve örneklendirmek gerekirse:

-siteye girip tarayıcıyı kapatmak

-siteye girip 1 hatta 2 veya 3 saat bekleyip hiçbir şeye basmadan siteden ayrılmak

-siteye girip yeni sekme açıp sekmeyi kapatmak

-siteye girip aşağı yukarı kaydırıp yine hiçbir şeye girip basmadan ayrılmak

Gibi örnekler verebiliriz.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalıdır

Hemen Çıkma Oranları sitelere göre değişim göstermektedir. Her web sitesinin amacı farklı olduğu için değişiklikler olabilir. Oranlamak gerekirse e- ticaret sitelerinde ortalama %20 ila %45 arası ideal olarak söylenebilir. Kurumsal ve hizmet sektörleri de yaklaşık bu oranlarda seyretmesi beklenir. Oranlar daha yüksek çıkıyorsa sitenizde değişimler yapmanız gerekebilir. Bu oranlar blog sitlerinde %80 ila %90 oranında olsa da normal karşılanmaktadır. Birkaç örnek daha vermek gerekirse haber siteleri %50 içerik siteleri %40 ortalama oranlarda olması beklenir.

Hemen Çıkmayı Etkileyen Faktörler

Hemen çıkmayı etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları sitenin ilgi çekici olmaması, güvensiz bir site ortamı, sitenin karmaşık şekilde olması gibi örnekler verebiliriz.

Ziyaretçi türü de bu konuda önemli etkenlerdendir. Örnek vermek gerekirse her sitenin kendine has bir ziyaretçi grubu vardır. Bir alışveriş sitesiyle bir blog sitesi ziyaretçisi farklılıklar gösterebilir. Önemli hususlardan biri de siteye girmenin hızıdır. Genelde sayfaya giriş hızı yavaş ise bu sorun çıkartabilir.

Bunlar arasında en önemlisi sitenin sade bir şekilde olup karmaşık olmamasıdır. Çünkü giren insanlar basit bir şekilde bakacağı yere ulaşıp işlerini kolayca halletmek ister.

Sitenizin arka planı yazıların boyutu görsel kullanımı gereksiz ögelerin kullanılmaması gibi faktörler hemen çıkmayı etkileyen unsurlardandır.

Site hazırlarken ilk öne çıkan şey ana sayfadır. Siz ana sayfayı ne kadar özenli ve güzel bir biçimde hazırlarsanız insanlarında o kadar çok ilgisini çekecektir. Menü ve içerikler kısmını da karmaşık olmadan anlaşılır ve kolay bir şekilde hazırlamanız özellikle mobilden girenler için büyük avantaj sağlayacaktır. Hatta mobile özel bir tasarım bile yapabilirsiniz. Çünkü mobilden ve tabletlerden giriş bilgisayarlara göre çok daha yüksek olduğu ölçümlenmiştir.

Son olarak ise ana sayfa menü görsellik ve dizayn dışında içeriklerin kalitesi de çok önemlidir. Hedef kitlenizin istek ve beklentilerini karşılar şekilde içerikler hazırlayarak kalıcı olmalarını sağlamanız gerekir.

Tüm bu içeriklerle ilgili profesyonel bir hizmet almak için crew medyayı tercih edebilirsiniz.