Font, yazı tipi boyutu, kalınlığı, şekli, rengi gibi yazı özelliklerini bütün olarak ele alan yazı tipleridir. Özellikle reklam ve görsel tasarım için önemi büyüktür. Bir tasarım yaparken fontlar büyük ölçüde tasarımı şekillendirir. Afişlerde logolarda fontlar kullanılır ve yapacağınız çalışmanın tarzını oluştururlar.

Font Seçimi Önemi

Fontlar tasarımcılar için büyük bir önem taşır. Çünkü fontlar ne kadar iyi seçilmiş olursa o kadar dikkat çekici olur. Sadece fontlar sayesinde yapılan çalışmalar çok daha etkileyici olabilmektedir.

Yapacağınız çalışmaya göre de uygun olan fontu seçmek önemlidir. Çalışma ve fontlar arasında bir bağ olması insanlarında hoşuna gidecektir.

Fontlar ne kadar okunaklı olursa o kadar çok insanların ilgisi olacaktır. Kötü veya çok okunmayan fontlar insanlar tarafından ilgi görmeyip çalışmalarınızı kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden font seçerken okunaklı olması üstünde durulması ve düşünülmesi ciddi anlamda önemlidir.

Fontların markaya özgü olması ve hatırlatması yine önemli konulardan biridir. İnsanlar bir harf veya bir kelimeyi gördüğünde markayı anımsıyorsa direkt olarak bu başarılı yapılmış bir font örneği olarak gösterilebilir.

Bir markanın afiş çalışmasını yaparken markadaki logosunda harf veya harfler varsa ona benzer tonlarda font seçimiyle yapmak uyum açısından önemlidir. Resimli örnek verecek olursak:

Aşağıdaki görselde lila yazısı, lila çiçeğinin renk, ton ve biçim olarak aynısı olması bir uyum içinde olduğunu gösterir.

LILA

Font seçerken ilk akla gelen büyük harf biçimi veya çok renkli canlı fontlardır. fakat bu durum her zaman olumlu etki yaratmaz. Çünkü her tasarımın kendine göre bir tarzı vardır ve her zaman büyük ve canlı fontlar o tasarıma uymayabilir. O yüzden akla ilk gelen büyük ve canlı fontlar yerine tasarıma uyan fontlar olmalıdır.

Değişik tonda fontlar görmek için crewmedyanın projeleri kısmını inceleyebilirsiniz.