E-ticaret faaliyetinde bulunan websiteleri için bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli etkenlerden biri websitenizin hemen çıkma oranıdır. Bu detayları analiz ederek satış stratejileri geliştirebilir ve kullanıcılarınızın analizini yapabilirsiniz. E-ticaret sitelerinde işinizi geliştirmek için en önemli araçlardan biri ise hemen çıkma oranınızın düşük olması ve bunun düzenli olarak takip edilmesidir. E-ticaret websitenizde profesyonellere güvenerek atacağınız her adım sizlere olumlu dönüşler sağlayacaktır. Crew Medya’nın sizler için hazırladığı e-ticaret paketlerini inceleyerek en hızlı şekilde hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Ne Demek?

Websitenize ziyarette bulunan bir kullanıcı bir oturum başlatmış olmaktadır. Kullanıcıların ana sayfanızı ziyaret dışında bir eylem gerçekleştirmeden websitenizden ayrılması hemen çıkma yani bounce faaliyetini yapmış olma durumudur.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Hemen çıkma oranı tek sayfalık oturumların toplam oturum sayısına bölünmesiyle elde edilir. Örnek vermek gerekirse 10.000 ziyaretçisi olan bir websitede 5000 kişi tek sayfalık oturum yaparsa. 5.000/10.000: 0.5 sonucundan %50 oranını bulmaktayız.

RESIM 2022 09 14 183258795

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı?

Blog siteleri ve e-ticaret siteleri için değerler daha farklı ele alınmaktadır. E-ticaret websiteniz için hemen çıkma oranı çoğunlukla %26- %40 değerleri arasında olduğu takdirde iyi bir sonuç sayılmakta. E-ticaret sitelerinde %45 ve üstü sayılar bir sorun teşkil etmektedir.
Hemen çıkma oranının düşürülmesi için Crew Medya’nın hizmetleri birlikte çalışarak e-ticaret websitenizde çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ziyaretçiler Neden Hemen Çıkma Yapar?

⦁ Kullanıcıların oturumu zaman aşımına uğradığında
⦁ Websitenizin açılış süresi çok uzun olduğunda
⦁ Başka bir websiteye yönlendirme bağlantısına tıkladığında
⦁ Pencereler arasında geçiş yaptığında

Hemen Çıkma Oranının Yüksek Olması

Kullanıcıların websitenize giriş yaptığında birden fazla sayfada görüntüleme yapması gerekiyor (ödeme, ürün panelleri) ama tek sayfadan fazlasına erişmiyorsa hemen çıkma oranınız yüksek olmaktadır. Bu da sizin websitenizi arka plana atarak satışlarınız için olumsuz bir etki yaratmaktadır.
Bunun bir diğer temel nedenlerinden biri ise kullanıcıya aradığı sorunun cevabını verememekten kaynaklıdır. Kullanıcılar websitenize erişim sağladığında aradığı cevabı bulamadığı takdirde websitenizden hemen çıkma eyleminde bulunmaktadır.

Hemen Çıkma Oranını Azaltmanın Yolları

1) E-ticaret Websitenizde Çalışmayan Bağlantılar Kullanmayın

HOW TO FIX ROBOTS.TXT NOT FOUND 404 ERROR. WHEN WEBSITE IS INDEXED IN GOOGLE - STACK OVERFLOW

Hatalı ve çalışmayan bağlantılar kullanmanız kullanıcıyı farklı alternatif websitelerine yönlendirirken sizin websiteniz için olumsuz bir imaj çizmiş olacaktır.
2) Sitenizin Tasarımını Kullanıcı İçin Özelleştirin

Kullanıcılara rahat ve kullanımı kolay bir tasarım ve arayüz sunmanız kullanıcının e-ticaret websitenizde vakit geçirmesi için bir araç olacak ve bu direkt satışlarınızda pozitif etki yaratacaktır.
Crew Medya olarak sunduğumuz Web Tasarım ve Yazılım hizmetimizle kullanıcı dostu tasarımlar ve arayüzlerimizle sizlere bu desteği sağlamaktayız.

3) Sitenizde Arama Butonu Kullanın

ARAMA SIMGESI VECTOR ART STOCK IMAGES | DEPOSITPHOTOS

Kullanıcılara websitenizde arama butonu sunmanız kullanıcının aradığı ürün ve içeriği bulması için vakit kazandıracak ve farklı sayfalar açıldığı için hemen çıkma oranınızı düşürecektir.
4) Bounce Rate Analizini Doğru Aralıklarla Yapın

UNDERSTANDING THE GOOGLE ANALYTICS BOUNCE RATES | DORI MEDIA

Hemen çıkma oranınızı analiz ediyor olmanız kullanıcılarınızın websitenizde hangi sayfanızda ne kadar vakit geçirdiğine, hangi ürünlerinizin daha çok satılabileceğine referans olabilecekken olumsuz etkileri olumluya çevirmeniz için çok büyük öneme sahip olmaktadır.
Crew Medya olarak verdiğimiz hizmetler arasında bulunan SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmetimizde websitenizin ihtiyaç duyacağı bütün işlemlerde yanınızdayız.
5) Sayfa Yüklenme Hızınızı Yüksek Tutun

Kullanıcılar için hızlı açılan bir website demek direkt olarak rakiplerinizin 1-0 önüne geçtiğiniz anlamında gelmektedir. Kullanıcılarınıza hızlı bir erişim sağlıyor olmanız aradıklarını bulma konusunda karar almalarında önem arz etmektedir. Sizleri rakiplerinizden Crew Medya farkı ile ayıracak hizmetlerimiz içinde bulunan Web Tasarım ve Yazılım hizmetimizle kullanıcılarınız her zaman hızlı bir şekilde websitenize erişebilecek.
6) İçeriklerinizi Güncel Kılın

E-ticaret websitenizde ürünlerinizi sürekli güncel tutarak ve içerikler sunarak kullanıcılarınıza sizin sitenize özel yaşayabilecekleri bir deneyim sunarak kalıcı bir etki yaratabilmektesiniz.
7) Meta Açıklamalarınızda ve Anahtar Kelimelerinizde Dikkat

HEMEN ÇIKMA ORANI

E-ticaret websitenize kullanıcıları çekmenin en önemli yollarından biri kullanıcıya aradığını verebilmekten geçmektedir. Doğru meta açıklaması ve anahtar kelime kullanımı sizi direkt olarak kullanıcıların karşısına çıkarmakta yardımcı olacaktır.
8) Reklam Seçimlerinizi Doğru Yapın

Kullanıcılara websitenizde kafa karıştıran pop uplar ve deneyimlerinden bağımsız reklamlar kullanmanız kullanıcıyı websitenizden ayrılmaya itecektir. Hedef kitle odaklı reklamlar kullanıcı deneyimini iyileştirecektir.

9) Mobil Kullanıcılar İçin Kullanışlı Bir Site

MOBIL ALIŞVERIŞ IÇIN ÖZEL OLARAK GELIŞTIRILEN MOBIL UYGULAMALAR REVAÇTA

Günümüzde mobil kullanıcıların sayısı bir hayli artmış durumda. Kullanıcıların satın alım alışkanlıkları da mağazalardan mobil cihazlara dönmüş halde. Mobil kullanıcılarınıza kolay ve kullanışlı bir website sunmanız satışlarınızda büyük artış sağlayacaktır.

10) İç ve Dış Bağlantılar Kullanın

İçeriklerinizde birbirleriyle alakalı bağlantılar kullanmanız kullanıcıyı websitenizde vakit geçirtirken 2. ve 3. sayfalara erişim sağlanacağı için direkt olarak hemen çıkma oranınızın düşmesine yardımcı olacaktır.

E-Ticaret Websiteniz İçin En İyisi

Crew Medya olarak e-ticaret websiteleriniz için verdiğimiz çeşitli hizmetler arasında kullanıcılarınızın deneyimlerini özelleştirirken istekleriniz doğrultusunda satışlarınızın artması odaklı website çalışmalarımız bulunmakta. Sizlere özel olarak hazırladığımız teklifleri incelemek ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?