Harekete Geçirici Çağrı Nedir (CTA)

Harekete geçirici çağrı, sitenize giren kişinin incelmemesinden sonra kişiyi satın almaya harekete geçirmeye yarayan herhangi bir görsel, kelime, bağlantı butonudur. Siteyi inceleyen kişiler en son herhangi bir işlemi sonlandırmak veya harekete geçirmek için yaptığı tıkladığı kısım olarak da tanımlayabiliriz. Web sitenizde yapılan incelemeden sonra sattığınız ürünü veya pazarlamaya çalıştığınız şeyin alınabilmesi için düzgün ve ilgi çekici biraz CTA’ya ihtiyacınız var.

Harekete Geçirici Çağrı Önemi

Harekete geçirici çağrının önemi siteniz veya şirketiniz için gelir kaynağı, abonelik arttırma gibi şeylerdir. Bunları örneklendirmek gerekirse bir e-ticaret siteleri ve alışveriş siteleri için önemli olan gelirlerini arttırmaktır. Bunun için de CTA butonları sayesinde satışlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırlar. Ama bu CTA’lar her zaman gelir için olmayabilir örneğin blog sitelerinde amaç üye toplamaktır ce CTA’lar bu sefer satın alma değil de üye olmak için kullanılır.

Bir alışveriş sitesini ele alırsak müşteri ürün listelerinde dolaşırken ilgisini çeken bir ürünü gördüğünde onu hemen alabilmesi için koyulan bir buton onu hemen alışveriş yapmaya yönlendirebilir.

Sitenizde önemli bir kısım olduğunu düşünüyorsanız ve o kısma da sitenize giren müşterilerin kolayca ulaşabilmesi için koyacağınız bir CTR butonu onları kolayca istediğiniz yere ulaştırabilir.

Harekete Geçirici Çağrı Nasıl Olmalı

CTA oluştururken bunu daha ilgi çekici yapmak size olumlu geri dönüş yaptırabilir. Çünkü görsel olarak sitenizde CTA butonlarının dikkat çekmesi daha çok ilgi toplar.

CTA NEDIR 1

Örneklendirmek gerekirse yukarıdaki görseldeki gibi tercihler yapılabilir.

Başka bir örnek ise pdf paylaştığınız bir sitede çok anlamayan insanlar için de ‘’hemen anında indirin’’ şeklinde bir buton koyduğunuzda büyük kolaylık sağlamış olursunuz.

CTA mesajlarında yazan yazılar tereddütte bırakacak şekilde değil de daha çok emrivaki veya betimleyici şekilde olması tercih edilir. Örneğin ‘’ tıkla kapınıza gelsin’’ veya ‘’akışkan çikolatanın tadına varın’’ gibi cümlelerle müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. En çok kullanılan cümlelerden biri de ‘’hemen al fırsatı kaçırma’’ gibi sizi hızlı bir şekilde almaya teşvik edici cümlelerdir.

CTA Örnekleri

-şimdi satın alın

-şimdi sipariş verin

-şimdi kaydolun

-30 gün ücretsiz deneyin

-talep teklifi alın

-daha fazla öğrenin

-ücretsiz teklif alın

-bize ulaşın

-sepete ekle

-ödeme

-mağazaya git

-daha fazla keşfet

-oyna

-menüye bakın

-abone ol

CTA ORNEK

İyi bir CTA örneği vermek gerekirse crewmedyanın e-ticaret bölümündeki paketleri inceleyebilirsiniz.