Microsoft’un Discord’u satın almak için yaptığı görüşmelerin ardından, bir anlaşmaya varılmasının Nisan ayı sonuna kadar sürebileceği öngörülüyor.

Microsoft, iletişim platformunun “10 milyar $ veya daha fazla” fiyatla satın alınmasına yol açabilecek özel görüşmelere girdiğini bildirdi.

GamesBeat ve Bloomberg’in önceki raporları, Discord’un hemen bir satış planının olmadığını, ancak Microsoft ile yapılan görüşmelerin bu kararı potansiyel olarak değiştirdiğini söyledi. Bloomberg raporu, Discord ekibiyle ilk görüşmelerin Xbox başkanı Phil Spencer tarafından yönetildiğini söyledi. Bloomberg ayrıca Discord’un Epic Games ve Amazon ile görüşmeler yaptığını aktardı.

Microsoft, son birkaç aydır, özellikle tanınmış çevrimiçi markalar olmak üzere, ek varlıkları deneme ve edinme konusundaki istekliliğini çok net bir şekilde ortaya koydu. Bethesda’nın ana şirketi ZeniMax’ın başarılı bir şekilde satın alınmasıyla ve geçen yıl TikTok’u satın alma teklifinde bulunan şirket, tüketici medyasındaki varlığını agresif bir şekilde artırmaya çalışıyor.

Discord, 2020’nin sonlarında 140 milyonun üzerinde aylık aktif kullanıcı elde etti ve yalnızca zaman içinde büyümeye devam eden birden fazla farklı kitle için bir topluluk merkezi olmaya devam ediyor. Platformun yalnızca kullanıcı tabanını büyütmekle kalmayıp aynı zamanda gelirini yaklaşık üç katına çıkararak geçen yıl yaklaşık 130 milyon $ ‘a çıkardığı konusu da gözümüzden kaçmıyor.

Bir anlaşmaya varılırsa, Microsoft, Discord’u oyun ve iletişim ekosistemine entegre edebilecek ve bu da oyuncuların uygulamayı Xbox konsollarında kullanarak temel parti sohbetlerine alternatif olarak yerel olarak PC oyuncularıyla iletişim kurmasına izin verebilecek. Şirket ayrıca, Xbox Game Pass abonelik hizmetinin bir parçası olarak abonelerine üç aylık Discord Nitro da dahil olmak üzere avantajlar sunmak için daha önce Discord ile ortaklık kurmuştu.

Hiçbir anlaşma resmi olarak onaylanmadı, ancak önümüzdeki ay anlaşmaya dair bir şeyler yapılabilir.